Anasayfa
21 Mayıs 2024, Salı
English (UK)

Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketini 'Dünya Ligi'ne çıkarıyoruz

TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı açıklamada Cumhuriyetimizin 100. yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak için çalışıyoruz. Bu hedefe ulaşabilmek için ekonomik büyümemizi tempolu bir biçimde devam ettirmemiz gerekiyor.

Türkiye kapsamlı bir dönüşüm sürecini yaşıyor, ekonomimiz kabuk değiştiriyor. 1980’lerde kamu sektörünün ağırlıklı ve kişi başı gelirin 1,500 dolar olduğu, sadece 3 milyar dolarlık ihracat yapabilen bir ülkeydik. Bugün ise ekonomik büyümenin kaynağında özel sektörün yer aldığı, kişi başı gelirin 10,000 doların üzerine çıktığı ve 150 milyar doların üzerinde ihracatı olan bir ülke haline geldik.

2023 yılında ise kişi başı geliri 25,000 dolara, ihracatı ise 500 milyar dolara çıkartma hedeflerimiz var. Türkiye’nin petrolü yok. Ancak, sahip olduğumuz girişimci ruh petrolden daha değerli. Türkiye, rekabet gücünün temelinde yenilikçilik ve verimlilik olan şirketleri kuran girişimcilerimiz sayesinde 2023 hedeflerini yakalayacaktır.

Türkiye’nin 2023 hedeflerini yakalamasına katkı sunan en hızlı büyüyen 25 şirketi, 2011 yılında, Türkiye 25 Programı ile belirlemiştik. Türkiye 25 listesindeki şirketler, küresel krizin olumsuz etkilerinin en çok hissedildiği 2008-2010 döneminde, yıllık ortalama yüzde 250’lik bir büyüme performansı sergilediler. Satış cirosunu her yıl iki katın üzerinde arttıran Türkiye 25 şirketleri, bu başarıları sayesinde yazılı ve görsel basında sıklıkla yer aldılar. AllWorld Network’ün dünyanın dört bir tarafından hızlı büyüyen şirketleri içeren iletişim ağının parçası haline geldiler. 2011 yılında Harvard Üniversitesi’nde düzenlenen AllWorld Harvard Zirvesi’ne katılarak yeni iş ilişkileri geliştirdiler ve ABD pazarına girmenin püf noktaları hakkında bilgi edindiler.

Daha önce gerçekleştirilen Türkiye 25 ve Türkiye 100 Programlarının ardından bu sene yeniden Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketini dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz. Başarılı şirketlerimizin görünürlüklerini arttırarak, bu şirketlerimizin yeni yatırımcılara, müşterilere ve tedarikçilere erişimini kolaylaştırmak ve bu sayede büyüme süreçlerine katkı sunmak istiyoruz. Türkiye 100 girişimcilerinin başarı öykülerinin, iş hayatına yeni gireceklere örnek olmasını umut ediyoruz.

Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi listesinde yer alarak hem görünürlüğünüzü arttırmak hem de sunduğu fırsatlardan faydalanmak istiyorsanız başvurunuzu bekliyoruz dedi.

Başvuru için tıklayıız