Anasayfa
16 Haziran 2024, Pazar
English (UK)

TİCARET SİCİL HARÇLARI KATSO'DA TAHSİL EDİLECEK

 

6728 sayılı Kanunla 492 sayılı Harçlar Kanunu’nun 132’nci maddesine eklenen üçüncü fıkra ile ticaret sicili harçlarının Odalarca tahsiline ilişkin düzenleme yapıldı. Bu bağlamda Ticaret Sicili Müdürlüğünü bünyesinde bulunduran Karapınar Ticaret ve Sanayi odasına 01.01.2017 tarihinden itibaren ticaret sicili harçlarının tahsili konusunda yetki verildi. Ticaret Sicili Müdürlüğü işlemlerine ilişkin olarak ticaret sicili harçları 01.01.2017 tarihinden itibaren odamız tarafından tahsil edilmeye başlanmış olup, üyelerin harç ödemesi için banka veya vergi dairesine  gitmek zorunda kalmayarak işlemler tek elden odamız tarafından yapılacaktır.

 

Ticaret Sicil Harçlarının Odalara yatırılmasına ilişkin düzenleme hakkında açıklama yapan Karapınar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kemal Sözen; Hükümetin yatırım ortamının iyileştirilmesi maksadıyla ticaret sicil harçlarının Ticaret ve Sanayi Odaları tarafından tahsil edilmesi için bazı kanunlarda değişikliğe gittiğini söyledi. Bu konudaki ilk uygulamanın pilot il seçilen Muğla'da gerçekleştirildiğini belirten Sözen, uygulamanın 1 Ocak 2017'den itibaren ise TOBB'a bağlı tüm odalarda başladığını kaydetti. Gerçek kişilerin, şirketlerin ve kooperatiflerin ticari faaliyete başlamadan önce ticaret sicil kaydı oluşturmak zorunda olduğunu, bunun için de gerekli belgelerle ticaret sicil müdürlüklerine başvurduğunu hatırlatan Başkan Sözen, "Bilindiği gibi kayıt sırasında bazı belgelerin yanı sıra bankalara veya vergi dairelerine ticaret sicil harcı yatırıldığını gösteren makbuz isteniyor. Bu sicil harçları 2010 yılında yapılan düzenleme ile bazı bankalara ve vergi dairelerine yatırılıyordu. Ancak, zaman alan ve bürokratik işlemleri çoğaltan bu uygulama yeni yıldan itibaren kaldırıldı. Ticaret sicil harçlarını artık odalar tahsil edecek. Girişimciler, odalara gittiğinde burada hem ticaret sicil harcını yatırmış olacak, hem müdürlüğün istediği belgeyi alarak zaman kaybetmeden işlemlerini bitirmiş olacaklar. Bu kanunun çıkarılmasında büyük emeği olan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Sözen, odalara verilen tahsil yetkisi sebebiyle bağlı bulundukları Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından harç takip sistemi (HTS) yazılımı hazırlandığını belirterek, Karapınar Ticaret ve Sanayi Odasının da, HTS'yi kullanmaya başladığını sözlerine ekledi.