Anasayfa
23 Ocak 2021, Cumartesi
English (UK)

“Karapınarlı Mutlu Kadın Elleri” Projesi Onaylandı.

 

“KOP Sosyal Gelişim Programı (KOP SOGEP) Mali Destek Programı” kapsamında Karapınar Kaymakamlığı ile Karapınar Ticaret ve Sanayi Odasının ortaklaşa hazırlamış olduğu, “Karapınarlı Mutlu Kadın Elleri” projesi onaylandı.

 

Kalkınma Bakanlığı tarafından 2017 yılında 5 Milyon ödenek tahsis edilen programa kamu kurum ve kuruluşlardan, belediyelerden ‘Sosyal İçerme’, ‘Mesleki Gelişim’, ‘Kültür, Sanat‘ ve ‘Spor’ konu başlıklarında hazırlanan 164 proje başvurusu yapılmıştır. Ön elemeden ve uygunluk kriterlerinden geçen projeler, Aile ve Sosyal Politikalar, Milli Eğitim Bakanlıkları, Üniversiteler, Ajanslar ve Başkanlığımızın uzmanlarından oluşan bir ‘Değerlendirme Kurulu’ tarafından değerlendirilerek puanlandırılmıştır. Değerlendirme sonucunda 2017 Yılında KOP SOGEP kapsamında Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya ve Nevşehir illerinde uygulanacak 30 başarılı proje Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan tarafından onaylanmıştır.

 

“Karapınarlı Mutlu Kadın Elleri” Projesi ile ; 25 kişiden oluşan 25-40 yaş arası bayanların girişimciliğe teşvik edilerek kendi işlerini kurmalarına, meslek kazandırarak istihdam edilebilirliğinin ve iş gücüne katılım oranlarının arttırılmasına katkı sağlanması planlanmaktadır. 25 kadına; aşçılık, pastacılık, kişisel gelişim ve girişimcilik eğitimleri verilecektir.

 

Karapınar Kaymakamı Mustafa Karaca ile Karapınar TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kemal Sözen ortak açıklamasında; Kadının işgücüne katılımı hem sosyal açıdan hem de kalkınma açısından önemli bir hedef olmanın yanında ekonomik büyüme ile istikrar için de büyük bir önem taşımaktadır. Bu anlamda ilçemiz adına yapılan ve KOP tarafından 164 proje içerisinden seçilme başarısı gösteren “Karapınarlı Mutlu Kadın Elleri”  projemizin hayırlı olmasını diliyoruz.”dediler.