Anasayfa
16 Haziran 2024, Pazar
English (UK)

Eczane Dışı İlaç Satışı

Karapınar İlçe Sağlık Müdürlüğünün 11.02.2015 Tarih ve 49 Nolu Yazısına İstinaden;

"Eczaneler dışında gıda toptancıları, benzin istasyonları, bakkallar, büfe, aktar-baharatcılar, marketler ve benzeri yerlerde ilaç satışının yapılması yürürlükteki kanun ve yönetmelik hükümlerine göre suç teşkil etmektedir. Buralarda satılan ilaçların ilaç takip sistemine (karekot) kayıtlı olmaması sebebi ile uygunsuz üretim yerlerinde, ruhsatsız, kaçak olarak üretilmiş sahte ilaç olma ihtimali çok yüksektir. Eczane dışında ilaç satışının yasak olduğu, eczaneler dışından temin edilen, içeriği, üretimi ve saklama şartları belli olmayan ilaçların halk sağlığını tehdit edeceği, fayda yerine zarar verebileceği çok ciddi yan etkilere ve hatta ölüm vakalarına sebep olabileceği bilinmelidir.

Bu sebeple; İlimiz merkez ve ilçelerinde, gıda toptancıları, benzin istasyonları, bakkallar, büfe, aktar-baharatçılar, marketler ve benzeri yerlerde işyeri işleten esnafımızın iş yerlerinde ilaç satışı yapmamaları gerekmektedir. Müdürlüğümüz tarafından yapılan "Piyasa Gözetim ve Denetimi" faaliyetleri sırasında bu iş yerlerinin ilaç satışı yaptığının tespit edilmesi halinde; 6197 sayılı Eczacılar ve Hakkındaki kanunun 43. maddesinde " Zehirli veya kimyevi maddelerle tıbbi ecza ve müstahzarların müsaadesiz satılması yasaktır. Bunları müsaadesiz satan veya satmak üzere dükkânın da bulunduranlar Türk Ceza Kanununun 193 üncü maddesine göre cezalandırılır. " denilmektedir.

Türk Ceza Kanununun 193 maddesinde " (1) İçeriğinde zehir bulunan ve üretilmesi, bulundurulması veya satılması izne bağlı olan maddeyi izinsiz olarak üreten, bulunduran, satan veya nakleden kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. " denilmektedir.

Müdürlüğümüzce yapılacak denetimlerde adı geçen iş yerlerinde satılmak üzere ilaç bulundurulduğu tespit edildiğinde kişiler hakkında ilgili kanun çerçevesinde yasal işlem uygulanacaktır." denilmektedir.

Üyelerimize duyurulur, Saygılarımızla

KARAPINAR TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI